Hogyan fejlődik a gyermek a játszótéren?
Habár rengeteg módon le lehet kötni gyermekeink figyelmét és elfoglalni, szórakoztatni, vagy tanítani őket, valójában semmi sem izgalmasabb számukra, mint játszótérre menni – mivel a gyerekek imádják a spontán és izgalmas aktivitásokat. A játszótér magába foglalja mindazt, amit a szülők szeretnének megtapasztaltatni gyermekeikkel, ugyanis úgy tudja fejleszteni őket, hogy közben szórakoztató és fizikailag is hasznos marad.
Habár rengeteg módon le lehet kötni gyermekeink figyelmét és elfoglalni, szórakoztatni, vagy tanítani őket, valójában semmi sem izgalmasabb számukra, mint játszótérre menni – mivel a gyerekek imádják a spontán és izgalmas aktivitásokat. A játszótér magába foglalja mindazt, amit a szülők szeretnének megtapasztaltatni gyermekeikkel, ugyanis úgy tudja fejleszteni őket, hogy közben szórakoztató és fizikailag is hasznos marad.
A gyermekek első 4-5 éve meghatározó az életük hátralévő részében is, mivel ekkor olyan tapasztalatokat és impulzusokat szerezhetnek fizikai, szociális és mentális értelemben is, amelyek pótolhatatlanok.
Cikkünkben betekintést nyújtunk a játszóterek világába, hogy konkrétan milyen jelentős előnyökkel érdemes számolnunk szülőként, mivel meggyőződésünk, hogy a játszóterek olyan értékes eszközt jelentenek, amelybe megéri időt fektetni a gyermekeik jövője számára.
A mozgás az egyik legalapvetőbb emberi inger – kiváltképp gyermekkorban – mivel ezáltal fedezhető fel a világ és önmaguk is, ráadásul a megfelelő mozgásfejlődés az idegrendszer kialakulásának szempontjából is kulcsfontosságú. A következő pontokban ezek részletesebb kifejtésével támasztjuk alá a játszóterek hasznosságát, mivel az ott található játékok olyan mozgást képesek biztosítani, amelyet otthoni körülmények között nem, vagy csak igen nehezen lehet megteremteni.
Motorikus készségek fejlesztése
- Rengeteg fizikai aktivitásnak teszik ki magukat, amelynek köszönhetően a fizikai készségeik természetes úton fejlődnek.
- A játszóterek kialakítása már önmagában igényli a gyermekeinktől azt, hogy a saját végtagjait használva jusson át az előtte levő akadályokon. Minél többet és többet járunk velük játszótérre, annál inkább észre fogjuk venni rajtuk Mi, szülők is, hogy a motorikus készségeik egyre inkább kifejlődnek.
- A játszóterek felszerelése a legegyszerűbb feladatoktól kezdve – mint pl. felvenni tárgyakat a földről – biztosítja fokozatosan az egyre összetettebb játékokig – mint pl. átjutni a gyűrűkön - való eljutást és azok sikeres elvégzését.
- Akármelyik játszótéri tevékenységről is legyen szó, a gyermekek kifejlődő izomzatának használata minden esetben megvalósul.
Szociális készségek fejlesztése
- A játszóterek tervezésükből adódóan arra sarkallják a gyerekeket, hogy interakcióba kerüljenek egymással, és mint olyan, aktív szocializációs közeg jön létre számukra. Ennek a folyamatnak a során a gyermek megtanulja a környező társadalom kultúráját, normáit, értékeit és elsajátítja azokat a társadalmi szerepeket, amelyeket élete folyamán be kell töltenie.
- Természetesen ez a folyamat egész életen folyamán tart, de a gyermekkorban átélt társas interakciók segítenek abban, hogy egy egészséges, érett felnőtté váljanak, könnyen megtalálják a helyüket a világban és társadalmi szempontból is értékes és hasznos emberek legyenek.
- Így tehát kialakulhatnak és fejlődhetnek szociális készségeik, kezdve pl. az egyik legalapvetőbbel: a bemutatkozással – ahol nem pusztán egy új embernek, de egy potenciálisan új játszótársnak mutatják be magukat.
- Mindemellett a következő társas szintre lépve a játszótereken azt is megtanulhatják, hogyan kössenek barátságokat, enyhítsék érzelmeiket és megoldást keressenek a társas problémáikra.
- A türelem megtanulása – mint pl. sorba állni és kivárni, míg ők következnek – vagy kifejezni az empátiájukat – pl. azon társuk fele, aki megsérült – is a játszótéren elsajátítható társas készségek egyike.
- Ha ez nem lenne elég érv a játszóterek pozitív szociális hatásai mellett, érdemes megemlíteni, hogy a kutatások szerint azok a gyerekek, akik szabad játékokban vesznek részt, sokkal kisebb eséllyel fognak depresszióval, ellenségeskedéssel vagy túlzott félelemmel, dühvel, vagy aggodalommal küzdeni.
- Miközben a játszótéren a gyerekek különböző fajta emberekkel kerülnek interakcióba, megtanulnak minden élethelyzethez megfelelően viszonyulni, akármilyenek is a külső körülmények.
Kognitív készségek fejlesztése
- Azok a gyerekek, akik tervezetlen kültéri játékokban vesznek részt – mint amilyeneket egy játszótér nyújt számukra – fokozottan kifejlesztik önmagukban a képességet, hogy önálló döntéseket hozzanak, miközben felfedezik a környezetüket.
- Emellett lehetőséget biztosít számukra arra is, hogy kitágítsák képzelőerejüket is, amelyet a végtelen lehetőségek és az ismeretlen történések biztosítanak. Mindez hatással van a kritikus gondolkodásmódjukra és a problémamegoldó készségükre is. Hosszútávon mindez nyilvánvalóan kihatással lesz az életükre is, többek között a tanulmányi eredményeiket is pozitívan befolyásolja.
- A játszótéren található játékok önálló használata a gyerekektől bátorságot igényel, megtanulnak veszélyhelyzeteket kezelni, amelynek köszönhetően később az életük során is képesek lesznek diadalmaskodni az őket érő veszélyen.
- A gyerekek a játékok használata közben nem biztonságosan próbálnak meg cselekedni, hanem kompetensen – ami a gyakorlati életben a legnagyobb biztonságot nyújthatja majd számukra.
- Pont emiatt, a játszótereknek a gyermekek számára kellően izgalmasnak kell legyenek ahhoz, hogy továbbra is megtalálják benne a kihívásukat.
- A játszótéri játékok okozta felpezsdült állapot továbbá annak is köszönhető, hogy a gyerekek úgy fejlesztik a készségeik alakulását, hogy közben átadják magukat a pillanat örömének – amitől igen felszabadulttá válnak.