A nagy bátorságpróba – mászóka gyerekeknek
A mászóka gyerekeknek egy igazi bátorságpróbát nyújt, hiszen minden mozdulat egy újabb kihívás. Vajon elég ügyes vagyok? Elég bátor vagyok? Ezen gondolkodnak, aztán egyszer csak megindulnak. Mert a végén mindig győz a kíváncsiság.
A mélyben szunnyadó erő
Amikor egy kisgyerek először áll szemben egy mászókával, általában kicsit bizonytalan. A többség nem rohan oda rögtön, hanem felméri és azt latolgatja, fel mer-e rá mászni. A legóvatosabbak előbb alaposan felmérik a terepet, és ez teljesen normális.
A mászóka az egyik legkedveltebb eszköz a játszótéren. Arra tanítja a gyerekeket, hogyan kezeljék a félelmeiket és aggályaikat, hiszen a veszély ott bujkál minden mozdulatban. Éppen ez teszi annyira különlegessé.
Fejleszthető képességek
A gyerekek minden vakmerő lépéssel távolabb kerülnek a komfortzónájuktól, és ez jó. Valójában, ha belegondolunk, a felnőttek is folyton ilyen “mászókákkal” találkoznak az életben, még ha képletesen is. A kicsik számára azonban ez egy biztonságos környezet, ahol megtanulhatják, hogy nem kell minden kihívástól visszariadni.
Az első néhány próbálkozás még lehet tétova, de ahogy belemerülnek a játékba, valami megváltozik. Felfedezik azt az örömöt, amit a sikeres mozdulatok jelentenek. Átküzdik magukat a kereszt mászóka kötéllabirintusán, elérik a mászófal tetejét, és a lengőhídon keresztül egyensúlyoznak a túloldalra.
A bátorság nem olyasmi, amit egyszer megszerzünk, aztán minden helyzetben kéznél van. Tanulható és fejleszthető, és pontosan ez történik a mászókán is.
“Anya, nézd, milyen ügyes vagyok!”
A szülők szerepe nagyon fontos, az ő bátorító szavaik, elismerő pillantásuk segít abban, hogy a gyerekek még messzebb merészkedjenek. Ám, abban is ők segíthetnek, hogy csemetéjük önállóbb legyen.
Hiszen nem lehetnek folyton a közelben, hogy gyermekük minden lépését irányítsák. A gyerekeknek kell kitalálniuk, hol kapaszkodnak meg, hogyan haladnak tovább. Egyedül mérik fel a helyzetet és mérlegelik a lehetőségeiket.
A játékon keresztül tanulják meg, hogy képesek saját döntést hozni és hogy a következményt viselni kell. Ha a terv beválik, az hatalmas öröm, ha viszont nem, akkor legközelebb ügyesebbek lesznek.
A döntés is tanulás eredménye
A mászóka gyerekeknek azért különleges, mert lehetővé teszi, hogy ösztönösen és a saját tempójukban haladhassanak. Nincs egyetlen helyes út. Mindenkinek megvan a saját módszere.
A mászókázás a mozgáskoordináció mellett a döntéshozatali képességeket is fejleszti. Hogyan tovább? Melyik fogást válassza? Felkapaszkodjon kézzel, vagy inkább a lábait használja? Mi lesz, ha megcsúszik? Lehet, hogy más megoldás lenne célravezetőbb?
Ezek a kérdések játék közben merülnek fel, de ha jobban belegondolunk, az élet más területein is több lehetőség közül kell választanunk.
Mászóka gyerekeknek – a kockázatvállalás leckéje
A mászóka nem veszélytelen, könnyen le lehet róla pottyanni, de éppen ez adja a szépségét. Hiszen a kudarcok is részei az útnak. És ami igazán fontos, hogy a gyerekek megértsék: ha leesnek, fel kell kelni és újra próbálkozni. Így a mászóka nem csupán egy játék, amin a karok és lábak izmosodnak. Hanem egy eszköz ahhoz, hogy mentálisan is megerősödhessenek.
Életre szóló tapasztalat
Amit a gyerekek a mászókán megismernek, azt az iskolában és az élet minden területén alkalmazhatják. A kockázatvállalás nem feltétlenül jár sikerrel, de mindig lehet belőle okulni. Ehhez pedig bátorság kell, nem is kevés. Ami szerencsére ott szunnyad minden gyermekben, és ami a nagyszerű, hogy egy mászóka képes életre is kelteni.
Ha érdekli, milyen nagyszerű mászókákat kínálunk ehhez a fantasztikus kalandhoz, vegye fel velünk a kapcsolatot!