MAGYAR FALU PROGRAM 2024

Milyen a jó játszótér, legnépszerűbb játszótéri játékok

MIÉRT VAN SZÜKSÉGE MOZGÁSRA, AKTÍV JÁTÉKRA A GYEREKEKNEK?

A korai fejlődést alapozza a mozgás, a motoros észlelés, viselkedés. A baba, a kisgyerek mozgásos tapasztalatain keresztül fedezi fel a környezetét, a világot, teszi ezt játékosan és kreatívan, így serkentve a kognitív funkciókat is. A maga életkorának megfelelően hagynunk kell, hogy a gyerek megtapasztalhassa a világot, annak működését. Ne féltsük túl, bátorítsuk, hogy megismerhesse környezetét, tapogathasson is, kedvére mozoghasson, legyen önbizalma mindehhez.

A gyermekek egészséges testi, lelki és szociális  fejlődésének egyik alapvető eleme a játszótéren történő önfeledt játék és a mozgás. A játék közben gyermekünk fejlesztheti képességeit, felfedezheti az őt körülölelő környezetét, illetve  gyermektársait. A jó játszótér sokféle lehetőséget kínál az alábbi alapvető készségek fejlesztésére:

A jó játszótér szabad teret nyújt a spontán, biztonságos játékhoz. Mindez pedig nélkülözhetetlen az egészséges önbizalom kialakulásában. A felfedezési vágy és a fantázia kiélésével, kísérletezgetéssel nemcsak okosodik, hanem mozgásában és az emberi kapcsolatok terén is ügyesedik gyermekünk.

Hogy a játszótér hatékonyan be tudja tölteni a neki szánt feladatot, számos elvárásnak kell megfelelnie. Lássuk, hogyan vélekednek erről az anyukák. 

"Jó játszótér elsősorban az, ahol minden érintett korosztály talál megfelelő játékot - mondja Nóra, aki két és fél éves kislányával csaknem minden nap ellátogat valamelyik közeli játszótérre.

“Szeretünk oda járni, ahol fák adnak árnyékot például a homokozó fölött, padok állnak a megfáradt szülők, nagyszülők rendelkezésére, és persze az sem hátrány, ha nagyjából minden része belátható. Néhány jobb játszótéren van működőképes ivókút is, ugyanakkor a szintén kívánatos vécét csak zárójelben merem megemlíteni, mert az aztán igazán ritka jelenség."

Judit, egy óvodás és egy bölcsődés kisfiú anyukája úgy látja: “A jó játszótér fő ismérve a biztonság és a tisztaság, ezért nem árt, ha be van kerítve, így a forgalom, a kutyák vagy a száguldó biciklisták nem zavarják a gyerekeket. Szerinte kell még a változatosság is, ezért előny, ha többféle játék van, több hinta, mászóka, homokozó. "

“Az a jó, ha a kialakításánál figyelembe veszik a várhatóan odalátogatók számát.” - veti fel Rita, aki két kisgyermekével gyakori vendége az óvoda felé útba eső játszótérnek. - Nálunk (a gyerekek szemszögéből nézve mindenképp) túl sokat kell várni egy-egy játékra. Amikor négyen-öten várnak a kicsiknek kialakított hintára, sokszor elfogy a gyermeki türelem, és eltörik a mécses. A kicsiknél már egy-két perces várakozás is egy örökkévalóság."  - forras: blikkruzs.hu

JÓ JÁTSZÓTÉR A GYEREKEK SZEMSZÖGÉBŐL?

A kisgyerekmekek igényei természetesen korosztályuktól függően más és más. Már a babákat is érdemes levinni a játszótérre, hogy szokják a környezetet, a gyermeki zsivalyt és hogy friss levegőn legyenek. Játszótérre akár 6-8 hónapos kortól is vihetjük a gyereket (nagytestvért kísérve természetesen hamarabb is, csak akkor még passzívan), az első játék vélhetőleg a hinta és a homokozó lesz.  A leválási folyamat megkezdődését is elősegíti a játszótér az 1-1,5 éves korosztálynál, de természetesen nekik még szükségük van a szülői megerősítésre. Azt tartsuk szem előtt, hogy minden gyermeknek más a habitusa, nem szabad erőltetni semmit, úgyis kíváncsiak, felfedezik, amit fel kell fedezniük. A forgó játékok, a hinta és a mászókák az egyensúlyérzék fejlődéséhez járulnak hozzá. A játszótér arra van, hogy a gyermek sokféle mozgást gyakorolhasson, javuljon a mozgáskoordinációja és ügyesedjen, illetve más gyerekekkel találkozva a társas érintkezés szabályaival is megismerkedjen.A jó játszótér alkalmas terep erre a fejlődésre, mivel a többi gyerek látványa, a színes, ingergazdag  környezet ösztönzi a mozgásfejlődést, szívesen utánozzák egymást, megkezdődik a kicsiknél a szocializáció is.