MAGYAR FALU PROGRAM 2024

A játszótéri játékok gyógyító ereje

A legismertebb játszótéri játékok az idők során alig változtak, a gyerekek mindennapjai viszont annál inkább. Manapság, amikor mindenhol képernyők villognak, könnyű elfelejteni, mennyire fontos a szabadban töltött idő.

A legismertebb játszótéri játékok az idők során alig változtak, a gyerekek mindennapjai viszont annál inkább. Manapság, amikor mindenhol képernyők villognak, könnyű elfelejteni, mennyire fontos a szabadban töltött idő.

Régebben a gyerekek iskola után alig várták, hogy szaladhassanak játszani, ma viszont sokszor csak a mobilok, tabletek, számítógépek előtt ülnek. Ez nem tesz jót sem a testi, sem a lelki egészségüknek. Cikkünkben végigvesszük a problémákat és megmutatjuk, miként segíthetnek rajtuk a játszótéri játékok.

A játék erősít

A gyerekek napjainkban több időt töltenek okoseszközökkel, mint valaha. A digitális játékok magával ragadó világával mind nehezebben veszik fel a versenyt a szabadtéri tevékenységek. A mozgáshiány következtében azonban egyre gyakoribb a túlsúly és a rossz testtartásra visszavezethető panasz. 

Manapság olyan mozgásszervi betegségeket diagnosztizálnak egészen fiataloknál, amelyekkel legfeljebb a nagyszüleiknek szabadna találkozniuk. Fáj a hátuk, a nyakuk, ami további ok arra, miért maradnak inkább a négy fal között.

A játszótér képes kiragadni ebből a gyerekeket. A változatos közterületi játékok arra ösztönzik őket, hogy csússzanak, másszanak, hintázzanak. Ahogy mozognak, nyújtóznak, és ugrálnak, megerősödnek az izmaik, és megszűnnek a panaszok.

Nem is olyan könnyű hintázni

A mászókák rendkívül hatékonyak a felsőtest és az egyensúly fejlesztésében. Ahogy a lurkók felkapaszkodnak a létrákon, hálókon, edződnek az izmaik, javul a koordinációjuk, kitartóbbak lesznek. 

Bár első pillantásra a hintázás egyszerűnek tűnik, valójában összehangolt aktivitást igényel. A gyerekek a lábaikat használják, hogy el tudjanak indulni, aztán bevetik a felsőtestüket, hogy lendületben maradjanak és egyre magasabbra “repüljenek.”

Digitális detox

A játszótér menedéket kínál a digitális zaj elől. A gyerekek szó szerint kikapcsolhatnak és a játékra koncentrálhatnak. Teljesen belemerülhetnek a kalandba. Ki ne szeretne kapitány lenni a kötélgúla tetején, leereszkedni a mászóvár tornyából, vagy tízszer egymás után beletalálni a polyballba a labdával? Ez legalább annyira izgalmas, mint elérni a következő pályát a videójátékokban.

A gyerekek folyamatos információáradatban élnek, ami szorongást okoz nekik. A játszótéren viszont megáll az idő, nincs multitasking, csak a játék öröme. Megszabadulnak az állandó online jelenlét nyomasztó terhétől és feltöltődnek, ami semlegesíti a digitális világ okozta stresszt. 

A játszótéri játékok együttműködésre tanítanak

A játszótéren a gyerekek valóságos emberekkel, valóságos kapcsolatba kerülhetnek. A homokozó az egyik legjobb terület a társas játékra. Várat építhetnek, gödröt áshatnak, sőt, egész városokat is tervezhetnek. 

Ez fejleszti a finommotoros készségeiket és a kreatív gondolkodásukat, emellett együttműködésre sarkallja őket. Közösen játszanak a többi gyerekkel, megosztják a játékaikat. 

A mérleghinta is csapatmunkát igényel. A gyerekek játék közben egyeztetnek és kompromisszumokat kötnek, hogy sikeresen megoldhassank egy fizikai feladatot. A drótkötélpályán megfigyelhetik és bátoríthatják a másikat, így erősítik az összetartozás érzését.

Újra 3 dimenzióban

A játszótéri játékok sokkal többet nyújtanak a fizikai kihívásoknál. A gyerekek valódi élményekkel és kihívásokkal találkozhatnak. Így felkészülhetnek arra a sokszínű és gyakran kiszámíthatatlan világra, ami vár rájuk, és ahol csak egészségesen van esélyük helyt állni.

Lépjen velünk kapcsolatba és engedje, hogy szakértőink segítségével megtervezhessük a tökéletes játszóteret. A gyerekek megérdemlik, hogy megtapasztalhassák, mennyi mindenre képesek a 3 dimenziós valóságban!